Fyzika

Fyzika je přírodní věda, která zkoumá vlastnosti těles a dějů kolem nás.

Pomáhá nám vysvětlit zákonitosti ze světa včela i včelařů.

Vybrané fyzikální pojmy

Uvedeme si zde několik pojmů z fyziky, které včelaři i včely třeba i nevědomky využívají.


  • Setrvačnost - Setrvačnost je vlastnost těles zůstávat v klidu nebo v rovnoměrně přímočarém pohybu, dokud není donuceno vnějšími silami tento stav změnit.
    Setkáváme se s ní například při vytáčení medu v medometu nebo při chytání rojů rychlým úderem do pružné větve.

  • Skupenství látek - Látky se mohou nacházet v pevném, kapalném nebo v plynném skupenství. Může také docházet ke změnám skupenství (vypařování, var, kapalnění, sublimace, desublimací, tání, tuhnutí).
    Včely si donáší vodu do úlu. Pak jí proudem vzduchu nechávají odpařovat a tím ochlazují prostor v úlu.
    Včelař nechává tavit vosk při jeho získávání z plástů.
    V úlech se z různých odpařovačů odpařuje kyselina mravenčí. Její páry jsou hustší než okolní vzduch a klesají skrze úl. Hubí přitom roztoče varroa.

  • Osmóza - Osmóza je difúze přes polopropustnou přepážku.
    Med obsahuje vysokou koncentraci cukrů, která také způsobuje antivirotické a antibiotické účinky. Voda v buňkách mikroorganismů se snaží "naředit" cukry v okolí a tak proudí ven z buňky. Buňka je tak "vysušena".

  • Kmitání a vlnění - Pravidelný pohyb tělesa kolem rovnovážné polohy se nazývá kmitání. Pokud se kmitání šíří do prostoru, tak tomuto jevu říkáme vlnění.
    Včela na plástu uvnitř úlu sděluje ostatním dělnicím místo dobré pastvy pomocí tanečků. Při tanci rozechvívá svým kmitavým pohybem plást a po plástu se vlněním šíří po okolí potřebná informace o pohybu včely a tudíž i o zdroji pastvy.